Dostupný Domov ukazuje cestu k nájomnému bývaniu. Ocenili ho aj v Bruseli

Slovenská spoločnosť poskytla bývanie už 690 osobám. Štát ju podporuje investíciou cez eurofondy, ktoré ale firma neskôr vráti. Tento prístup k finančným nástrojom tento rok získal hlavnú cenu na bruselskej konferencii.

Spoločnosť Dostupný Domov, ktorá poskytuje nájomné bývanie v slovenských regiónoch, získala ocenenie FI-Compass Showcase Award 2024. Ide o uznanie najlepších projektov realizovaných cez finančné nástroje v EÚ.

Firma získala už celkovo 25 miliónov eur od Slovak Investment Holding (SIH). Ten na Slovensku spravuje návratné eurofondy. Firma prostriedky použila na nákup bytov, ktoré dnes poskytuje ako nájomné bývanie pre ľudí v ťažkých sociálnych situáciách. Peniaze bude podľa vopred dohodnutých pravidiel splácať a SIH ich neskôr investuje do ďalších projektov.

Ocenenie za fungujúce riešenie

SIH získal na FI-Compass Showcase Award uznanie už po druhýkrát. Ide o konferenciu, na ktorej sa stretávajú správcovia finančných nástrojov v celej EÚ. Ocenenie získajú projekty, ktoré môžu slúžiť ako inšpirácia pre iné krajiny.

Finančné nástroje totiž fungujú inak ako klasické eurofondové dotácie. Sú určené najmä pre komerčné projekty, ktoré majú perspektívu, že si na seba eventuálne zarobia a podporu z európskych peňazí budú môcť vrátiť. EÚ tak jednak investuje do ekonomiky a tiež môže podporovať projekty, ktoré spĺňajú jej ciele.

V prípade Dostupného Domova ide o vyriešenie problému s nedostatkom cenovo prijateľného nájomného bývania. Podľa predsedníčky predstavenstva spoločnosti Zdenky Polednákovej vďaka projektu získalo nájomné bývanie už približne 690 osôb.

„Nájomný vzťah dojednávame vždy na dobu určitú. Začíname s nájomným vzťahom dohodnutým na jeden rok, následne predlžujeme nájomný vzťah na obdobie dvoch rokov, a to opakovane,“ uviedla Polednáková. V súčasnosti spravujú 355 bytov, ktoré poskytujú aj nájomcom z radov sociálne znevýhodnených skupín.

Príkladom nájomníkov, ktorým poskytujú bývanie už druhý rok, je rodina dvoch dievčat, o ktoré sa stará ich babička. „Pretĺkala sa s nimi po známych,“ hovorí Polednáková o situácii rodiny pred ubytovaním sa v ich byte.

Dodáva, že najväčšou výzvou bolo projekt rozbehnúť, sprevádzkovať a obsadiť prvý bytový dom. Nájomné bývanie, najmä to cenovo dostupné, ktoré poskytuje aj komplexnú podporu pre zraniteľné skupiny obyvateľstva, je zatiaľ na Slovensku skôr raritou. Dostupný Domov funguje už štyri roky.

Spoločnosť poskytuje bývanie aj seniorom, obetiam domáceho násilia alebo ľuďom, ktorí bol predtým bez domova. Pre nich býva prekážkou nielen cenová dostupnosť, ale aj predsudky, s ktorými sa na komerčnom trhu stretávajú. Dostupný Domov tiež umožňuje ubytovať sa s domácim zvieraťom, čo tiež nebýva na trhu bežné. Ide o verejno-súkromný projekt, jedným z akcionárov je Slovenská sporiteľňa a jej nadácia.

Finančné nástroje na Slovensku

Slovak Investment Holding na Slovensku spravuje všetky finančné nástroje, teda návratné investície z eurofondov. Môže ísť o zvýhodnené pôžičky, ktoré si obľúbili samosprávy, alebo aj o kapitálový vstup do podnikov. V júli napríklad odpredali svoj podiel vo firme Boataround.

Dostupný Domov má záujem expandovať – do roku 2030 by chceli navýšiť počet bytov až na 1 500. Slovak Investment Holding však momentálne nepracuje na navýšení investície.

Finančným nástrojom sa na rozdiel od bežných eurofondov stabilne darí čerpať a používať eurofondy. Preto do nich aj vlády ku koncu eurofondového obdobia 2014 – 2020 nalievali viac zdrojov, aby zabránili ich prepadnutiu.

Zakomponované sú aj do plánu obnovy. V rámci piatej žiadosti o platbu Slovensko prisľúbilo podporiť podniky v počiatočnej etape celkovo 15 miliónmi eur. Pôvodný termín pre splnenie bol koniec roka 2023, SIH nakoniec podporu spustil koncom júna.

 

Zdroj:

https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/news/dostupny-domov-ukazuje-cestu-k-najomnemu-byvaniu-ocenili-ho-aj-v-bruseli/